10.08.2009

Z życia roślin...


Mimoza ( Mimose Pudica ) bardzo zabawna i zarazem fascynująca roślina która posiada mięśnie i nerwy zwana też mimozą wstydliwą, lub mimozą obrażalską. Reaguje na dotknięcia, powiew wiatru, nagłą zmianą temp.a nawet zbyt małą ilością swiatła, zauwarzyłam to kiedy zblizył sie wieczór,zwineła swoje listki i wyglądała wtedy jak chudy patyczek.


 Zabawne  jest to że przechodząc  koło niej, nie można się oprzec  pokusie żeby jej nie dotknąć, bo ona tak zabawnie  natychmiast reaguje,chociaż wlaściwie każdy dotyk, kosztuje ją sporo energi aby wrócić do stanu spokoju, boże jaki ten człowiek jest bezduszny, tak męczyc roślinke ;-)


 ,ale oprócz tej ludzkiej bezduszności ,daję  jej warunki które lubi, dużo światla i ciepełko (ale się usprawiedliwiam ;-)  ) Nasionka mimozy kupiłam i  wysiałam  chyba w kwietniu , z pośród chyba 30 nasionek wzeszly mi 3 w tym jedna padła ( z mojej winy ).


Jesli zdąży do zimy i będzie się czuła dobrze to powinna mi zakwitnąc na róźowo ( roślina jednoroczna i nie lubi zimna  tak bylo napisane na opakowaniu )

14 komentarzy:

barbaratoja pisze...

Oczywiście, gdy zakwitnie;-)))

barbaratoja pisze...

Koniecznie zrób zdjęcie kwitnącej mimozy, chyba jeszcze nie widziałam jej kwiecia.
pozdrawiam Basia

MariaPar pisze...

Ciekawa roślina. Ciekawe ujęcia. Pozdrawiam.

Ata pisze...

Mimoza zawsze mnie korciła. Koniecznie zrób zdjęcia kwitnącej roślinki :-)

raeszka pisze...

nie znałam jeszcze takiej roślinki, jest bardzo intrygująca i też czekam na kwiatki :)

MariaPar pisze...

Witam jeszcze raz dzisiaj. Czacz to miejscowość w woj.wielkopolskim, w której wszyscy mieszkańcy zajmują się handlem starymi, używanymi rzeczami.Gorąco polecam wycieczkę w tamtym kierunku. Trzeba zarezerwować sobie cały dzień.Owocnego szperania. Pozdrawiam.

Zielicha pisze...

Roślina cudna, ciekawie ją opisałaś. Zdjęcia super, a te w nagłówku twojego bloga mnie powaliło :D
Przecudne
Pozdrawiam serdecznie

jaga pisze...

Alez ona jest piękna, koniecznie pokaż jak zakwitnie

Danka M. pisze...

Mam znajomą na którą mówią Mimoza ... przypomina swoim zachowaniem tę roślinkę ... mimoza jest świetna ... znajoma nie.

Magdalena pisze...

Mimoza piekna!
Dziekuje za twoje mile slowa u mnie w Color Sepia...co do tlumaczenia, po prawej stronie nad ulubionymi blogami jest translator...wiem nie dokladnie odda atmosfere tekstu ...no ale moze troszczeke pomoze.
Pozdrawiam
Magdalena/Color Sepia

gosiulaart pisze...

Ta mimoza przyśniła mi się pewnej nocy,dlatego tu wracam.
Warto było do ciebie wpaść,bo oprócz pięknych prac znalazłam fantastyczną stronkę o konserwacji mebli!! Rewelacja,dzięki.Pozdrowionka

Kroniki egipskie pisze...

Wiesz co? Ja mam chyba mimozę w ogrodzie. Właśnie pobiegłam sprawdzić ;) Na dotyk nie reaguje, ale wieczorem rzeczywiście się zwija ...

dzięki za informację :)

Kroniki egipskie pisze...

A wiesz, jakie lubi warunki (miejsca nasłonecznione, czy zacienione)? Mój syn wyhodował nowe, które rosną w zastraszającym tempie i chcialabym je zasadzić we właściwe miejsce.
Dzięki za pomoc
Ania

Kroniki egipskie pisze...

Dziękuję za maila.
Burgenwille sama zasadziłam w tym roku i rosną jak wściekłe ;)

Zauważyłam, że moja mimoza zwija się na noc (zauważyłam tylko dlatego, że zahodowałam nowe, bo ta która rośnie tu znacznie dłużej jest w gąszczu innych roślin i wcześniej nie zwracalam na nią uwagi ;)

Dziękuję za pomoc.